Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich dla klas 0 - IV

Opublikowano dnia 07-05-2019 23:41


7 maja uczniowie klas 0- IV pod opieką nauczycieli: Gabrieli Kozłowskiej, Małgorzaty Nowak,
Anny Karnowskiej, Anety Pawlewicz- Janickiej i kierownictwem Patrycji Dąbrowskiej udali się na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Etnograficznego- Muzeum im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.
Spędziliśmy na terenie skansenu cały dzień. Rozpoczęliśmy od zwiedzania wnętrza wiatraka typu holenderskiego z Brus, po czym pomaszerowaliśmy do chałupy, która okazała się być „Muzeum do zabawy”. To niesamowite miejsce przypadło do gustu wszystkim dzieciom. Uczniowie mogli dotykać wszelkich eksponatów, położyć się do łóżka pod pierzynę, wrzucić do studni wiadomość dla ludzi z przyszłości, a nawet przejść jak mysz przez dziurę w ścianie.
Podczas zwiedzania muzeum położonego nad przepięknym jeziorem Gołuń zobaczyliśmy również m.in. zagrodę szlachecką, zagrodę gburską, tartak, warsztat kołodziejski, szkołę,
Kościół pw. św. Barbary , karczmy, kuźnię i wiele chałup z różnych miejscowości położonych w Borach Tucholskich i na Kaszubach.
Skorzystaliśmy z bogatej oferty muzeum, uczestnicząc w warsztatach „Dawno temu w szkole” i „Malarstwo na szkle”. Pisaliśmy gęsim piórem i atramentem, wysłuchaliśmy alfabetu kaszubskiego i stworzyliśmy cudowne malowidła na szkle, które zabraliśmy do domów jako pamiątkę wspaniale spędzonego czasu. Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do naszej przepięknej, zmodernizowanej szkoły w Lińsku. Choć ta we Wdzydzach też się nam podobała 