Uroczyste obchody 75. rocznicy ostatniej podróży Danuty Siedzikówny ps. „Inka”

Opublikowano dnia 08-09-2021 11:00

Dnia 5 września 2021 r. przedstawicie naszej społeczności szkolnej mieli zaszczyt wziąć udział w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę ostatniej podróży Danuty Siedzikówny ps. ”Inka” z Lipowej Tucholskiej do Gdańska. Podczas niedzielnego wydarzenia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej polowej celebrowanej przez ks. Prałata Andrzeja Kossa w Zwierzyńcu, na terenie posiadłości Państwa Łytkowskich. Tam również została odsłonięta i poświęcona Kapliczka Matki Boskiej Ostrobramskiej w hołdzie Danucie Siedzikównej, która w tym właśnie miejscu niejednokrotnie stacjonowała. W obchodach wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządów, jednostek oświatowych i mundurowych, działacze na rzecz upamiętniania żołnierzy wyklętych oraz zaproszeni goście, których przywitał Wójt Gminy Śliwice Daniel Kożuch. Całość obchodów uświetniła obecność Kompanii Honorowej 81. Batalionu Lekkiej Piechoty z Torunia, która oddała salwę honorową ku czci poległych. Wszyscy delegaci, a wśród nich także i my, złożyli kwiaty przy pamiątkowym obelisku upamiętniającym młodą podporucznik „Inkę”.