Tradycje związane z tłustym czawrtkiem

Opublikowano dnia 10-02-2021 20:00


Tłusty czwartek to dzień, w którym Polacy chętnie sięgają po pączki. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału, który trwa do środy popielcowej. W tym roku pączkami będziemy objadać się 11 lutego. Pączki smażono już w XVII wieku. Niegdyś oprócz smażenia pączków z dniem tym związane były ciekawe tradycje. Polacy wierzyli, że w tłusty czwartek można robić rzeczy, których nie wypadało robić w pozostałe dni roku. Było to święto obchodzone z suto zastawionym stołem. Spożywano nie tylko pączki, ale również chrust, faworki reczuchy, pampuchy. Oprócz tego w tłusty czwartek odbywały się pochody, które uczestnikom miały przynieść szczęście i pomyślność. Podczas takiego pochodu grano głośno muzykę, a pochód prowadziły zwierzęta znane wszystkim z obrzędów kolędniczych: turoń, koza, żuraw, bocian, konik.

Jak się okazuje nie tylko Polacy celebrują tłusty czwartek. We Francji nad Sekwaną w ostatni dzień karnawału odbywają się kolorowe pochody. Francuzi celebrują tłusty wtorek. Tego dnia oprócz pączków jedzą przede wszystkim naleśniki z bitą śmietaną. Niemcy natomiast, tłusty czwartek obchodzą w nieco inny sposób. Na ulicach królują kobiety. Zaś mężczyzna nie powinni pojawiać się w krawacie, bowiem kobieta może mu go odciąć. Strata nie powinna być tak wielka, bowiem rekompensatą może być buziak w policzek. Dla Rosjan jeden dzień, to za mało. Obchodzona tam maselnica trwa cały tydzień. Na stołach królują tzw. bliny – tradycyjna potrawa kuchni rosyjskiej.

Dla miłośników wypieków polecamy stronę z przepisami na pączki: https://przepisyjoli.com/2018/02/paczki-pyszne-domowe-najlepszy-tradycyjny-przepis/ Życzymy udanych wypieków.