Tradycje świąteczne

Opublikowano dnia 04-12-2020 15:00

Coroczne ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Zakorzeniła się ona stosunkowo późno, bo na przełomie XVIII i XIX wieku. Przywędrowała z Niemiec. W tym okresie choinki strojono głównie w miastach. Ponadto pojawiały się one głównie w domach katolickich. Ówczesna moda na strojenie choinki nie tak od razu została zaaprobowana przez Kościół. Natomiast na wsiach nadal tradycyjnie zawieszano pod sufitem gałązki świerku, sosny lub jodły (tzw. podłaźniczki). Strojono je ręcznie wykonanymi ozdobami, które w późniejszym okresie zawieszano również na choinkach. W naszej szkole najmłodsi wychowankowie z klasy 0 podtrzymują świąteczną tradycję strojenia choinki. Dzieci pod czujnym okiem pani Patrycji Sumińskiej wykonały piękne ozdoby choinkowe. Na gałązkach drzewka zawisły różnorodne bombki oraz przecudne srebrne anioły. W trakcie strojenia choinki wszystkim dzieciom dopisywał świąteczny nastrój.