Święto Odzyskania Niepodległości 2020/2021

Opublikowano dnia 08-11-2020 12:00

11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. Właśnie w tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości , którą odebrano nam na długi okres 123 lat. Od 1795r. Polski nie było na mapie, bowiem Rosja, Austria i Prusy dokonały rozbioru naszego kraju. Teren kraju, administracja i rządy były pod władzą zaborców, jednak naród polski nadal istniał. Pierwszym wielkim zrywem niepodległościowym było powstanie listopadowe w 1830r. drugim powstanie styczniowe w 1863r. Dopiero w 1914r. odzyskanie niepodległości przez Polaków stało się bardziej realne w momencie wybuchu I wojny światowej, która była wyrazem rozłamu pomiędzy zaborcami. Gdyby nie bezustanna walka naszych przodków, którzy przelali wiele krwi, nasz kraj dzisiaj by nie istniał. Nie moglibyśmy mówić i śpiewać w języku polskim. Dzieci nasze nie mogłyby chodzić do polskiej szkoły. Nie moglibyśmy cieszyć się wolnością. Dlatego jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Upamiętnianie tego dnia jest wyrazem wdzięczności za wolność. Przygotowania trwały już od tygodnia. Na budynku szkolnym zostały zawieszone flagi, natomiast w oknach pojawiły się barwy biało - czerwone. Uczniowie klas 0 – III kolorowali symbole narodowe, które zostały wykorzystane do przyozdobienia holu szkolnego, uczyli się piosenek i wiersza o tematyce patriotycznej. W ostatnim dniu pobytu w szkole, tj. 6 listopada 2020r. uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym rocznicę odzyskania niepodległości przez Polaków. Wszyscy uczestnicy apelu uroczyście zaśpiewali hymn państwowy. Klasa 0 oraz klasa II i III wystąpiły z piosenkami. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni uczniowie recytowali „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Na koniec apelu pani dyrektor Gabriela Kozłowska wręczyła pierwszoklasistom wyprawki czytelnicze nadesłane w ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek".