ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Opublikowano dnia 08-11-2019 14:06


Przedstawiciele państw biorących udział w Wielkiej Wojnie 1914 – 1918 (wiele lat później nazwaną 1 Wojną Światową), podpisali rozejm 11 listopada 1918 roku o godzinie 5 rano, który wszedł w życie 6 godzin po podpisaniu czyli od godziny 11:00. Godzina ta wyznacza dokładną datę zakończenia wojny, a w przypadku Polski data ta jest równoznaczna z odzyskaniem niepodległości po 123 latach zaborów.

W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji Ministerstwo Edukacji Narodowej zainicjowało akcję śpiewania całego hymnu w szkołach. W tym roku akcja ta nazywa się „Szkoła do hymnu”. Nasza szkoła wyszła naprzeciw propozycji Ministerstwa i wszyscy uczniowie, ubrani na galowo, razem z gronem pedagogicznym zebrali się w sali gimnastycznej i o godzinie 11:11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Potem nastąpiła część artystyczna, której patronem była klasa V. Zespół klasowy przedstawił scenki teatralne według własnego scenariusza. Aktorami byli wszyscy uczniowie klasy. Pokaz scenek odwoływał się do najbardziej znanych dat i wydarzeń sprzed kilku wieków. Uczniowie zaprezentowali charakterystyczne motywy, które są łatwo rozpoznawalne w historii Polski. I tak: byli uczniowie, którzy symbolizowali Polaków z tamtych lat oraz ubranego w koronę króla (w tym wypadku rola ta była odgrywana przez uczennicę). Nie zabrakło też symbolicznej obecności państw zaborczych odtwarzanych przez troje uczniów. W przedstawieniu nie zabrakło też miejsca na narratora oraz prezenterki, które przechodząc przed widownią z zapisanymi kartkami, pomagały wraz z narratorem nazywać odgrywane scenki. Po reakcjach widowni szkolnej widać było, że ten nietypowy, dynamiczny i dość nowatorski sposób przeprowadzenia części artystycznej bardzo się spodobał. Wszystko to można zobaczyć na załączonych tu zdjęciach.

Klasę V do występu przygotował wychowawca klasy pan Leszek Tryc, a scenografia na tle, której rozgrywało się przedstawienie, powstała pod czujnym okiem pani Małgorzaty Nowak i Patrycji Dąbrowskiej.