Spacer po parku dendrologicznym ,,Nad Stążką"

Opublikowano dnia 24-10-2022 14:10

24 października w ramach prowadzonej w klasach II i V innowacji pedagogicznej o tematyce regionalnej odbyła się lekcja w terenie.

Dzieci pod opieką pań, Patrycji Dąbrowskiej i Anny Karnowskiej spacerowały po parku dendrologicznym w Gołąbku. Na samym wstępie wyprawy miały za zadanie odczytać treść legendy „Leśniczy z Gołąbka” autorstwa naszej pani Patrycji i na jej podstawie rozwiązać w swojej grupie krzyżówkę. Kolejnym przystankiem była sesja zdjęciowa pod pięknym tulipanowcem, w otoczeniu innych wspaniałych gatunków drzew. Ciekawą atrakcją dla uczniów było przejście po pokrytym liśćmi mostku i dotarcie do urokliwego zbiornika retencyjnego w samej głębi lasu. Tam po przeprowadzonym quizie i wręczeniu dyplomów nadających dzieciom żartobliwy tytuł „Słodki jelonek” wszyscy zjedli pyszne śniadanie. Po posiłku udaliśmy się do kolejnej malowniczej, pełnej jesiennych barw części parku. Tam zmierzyliśmy obwody drzew, porównaliśmy je i wróciliśmy do szkoły.
Wyprawa ta pozwoliła nam poznać nowe gatunki roślin, dowiedzieć się czym są działania związane z retencją wody w lesie, zapoznać nas z regionalną legendą i zintegrować zespoły klasowe.

Anna Karnowska

Legenda ,,Leśniczy z Gołąbka" pochodzi ze zbioru pt. ,,Ło czym babki i dziadki dawni gzubom powiadali" wydanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn ,,Światło" w 2005 roku.