Spacer po Borach Tucholskich

Opublikowano dnia 13-06-2023 21:00

13 czerwca odbyło się podsumowanie innowacji regionalnych „W KRAINIE BOROWIAKÓW” i „BOROWIACKIE GZUBY”. W przedsięwzięciu udział wzięły klasy II i IV realizujące w bieżącym roku zadania ujęte w innowacjach prowadzonych przez panie Celinę Schiller i Annę Karnowską.

Na uczniów czekał spacer „szlakiem boiskowym” po borowiackich wsiach. Dzieci wędrowały do Linówka, Cekcyna, Okonin, Lińska, Tlenia, Byłyczka, Lisin i Jabłonki. Po miejscowościach oprowadzane były przez panią Annę Karnowską ubraną w odświętny borowiacki strój. W każdej miejscowości dowiadywały się czegoś nowego i wykonywały inne, czasem zabawne zadania. W Linówku zdobyły informacje o położeniu geograficznym Borów Tucholskich. W Cekcynie poznały opowiadaną przez Borowiaków historię „Stary Kesz” i zabawiły się w woźnicę. W Okoninach wysłuchały o pracy chłopów i łowiły ryby z borowiacką gwarą. Kolejnym przystankiem był Lińsk, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć dawne narzędzia używane przy uprawie roli i hodowli zwierząt takie jak cep oraz zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami w zabawnym konkursie „Dojenie krowy”. Po pracy czekał na uczniów aktywny wypoczynek w miejscowości Tleń. Przy dźwiękach skocznej, borowiackiej muzyki dzieci tańczyły z miotłami. To jeszcze nie koniec przygody. W Byłyczku uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą rzemieślnictwa takiego jak snycerstwo, garncarstwo, tkactwo, wyrabianie mioteł czy koszy. Mogły zobaczyć stary krusz, piłę czy kafle do pieca. Czekało też na nich zadanie polegające na stworzeniu z papieru borowiackiego haftu. Kolejne dwie miejscowości zaspakajały apetyt uczestników. Po wysłuchaniu informacji o tym czym posilali się Borowiacy i odgadnięciu zagadki czym jest sznek z glancem, dzieci zostały poczęstowane oczywiście drożdżówkami z budyniem upieczonymi przez panią Anię. Na zakończenie wędrówki czekała na dzieci Jabłonka z „Quizem o Borach i Borowiakach”. Osoba odpowiadająca na zadane pytanie zdobywała pyszne czerwone jabłuszko. Mimo wietrznej i dosyć chłodnej pogody dzieci bardzo dobrze się bawiły. Może kiedyś to powtórzymy:).