Piknik militarny

Opublikowano dnia 25-05-2022 18:00

Wychowanie patriotyczne oraz współpraca ze środowiskiem lokalnym to ważne punkty pracy naszej szkoły.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zorganizować niecodzienne wydarzenie i gościć żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej im. generała broni Józefa Hallera. Nadmienić należy, że zwierzchnikiem Brygady jest generał Roman Łytkowski, absolwent naszej szkoły zamieszkujący na terenie gminy Śliwice.

,,Błękitna" Brygada powstała w 1996 roku na bazie 5. Pułku zmechanizowanego. W jej skład wchodzą: dowództwo, sztab, pion szkolenia, batalion dowodzenia, batalion logistyczny, 3 bataliony piechoty zmotoryzowanej, batalion saperów, dywizjon przeciwlotniczy, dywizjon artylerii samobieżnej, kompania rozpoznawcza i Wojskowa Straż Pożarna. Pododdziały stacjonują w trzech garnizonach: Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. 12. Brygada Zmechanizowana jest jedną z najlepiej wyszkolonych jednostek wojsk lądowych.

Do dyspozycji uczniów oraz przybyłych gości były między innymi dwa Kołowe Transportery Opancerzone ,,Rosomak" (jeden w wersji rozpoznawczej). Żołnierze cierpliwie demonstrowali sprzęt wojskowy i odpowiadali na trudne, czasami zaskakujące pytania.

Aktualnie jednostka bierze udział w ćwiczeniach Defener Europe 2022. Jest to ogromne wydarzenie z udziałem 18 tys. żołnierzy z 20 państw.

Żołnierze współdziałają ze środowiskiem międzynarodowym, my natomiast lokalnie, dziękujemy za pomoc KGW Lińsk, Sołectwu Lińsk, Gminie Śliwice oraz wszystkim pracownikom za współpracę i serce włożone w organizację tak miłego wydarzenia.