Pamiętamy o tych, którzy odeszli...

Opublikowano dnia 28-10-2016 03:56

Dla tych którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry Dnia 27 października uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawcami udali się na cmentarz osób, które w XIX wieku zmarły na cholerę. Tam zapaliliśmy znicze i chwilą zadumy i modlitwy uczciliśmy pamięć poległych. Również dzisiaj Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem udał się do Lipowej Tucholskiej oraz do Okonin Polskich, gdzie znajdują się miejsca pamięci narodowej. W Lipowej Tucholskiej w dniu 21 lipca 1946 roku doszło do potyczki pomiędzy żołnierzami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” a żołnierzami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obecnie w tym miejscu znajduje się pomnik poświęcony tym wydarzeniom. Natomiast w Okoninach na ścianie budynku byłej szkoły wisi tablica upamiętniająca egzekucję dokonaną przez hitlerowskich okupantów w roku 1940, w której zginął Maksymilian Wysocki – kierownik tej szkoły. W obu miejscach uczniowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.