Ogólnopolska kampania profilaktyczno - edukacyjna „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”

Opublikowano dnia 05-12-2018 15:15


Dnia 5 grudnia 2018r. odbyło się zebranie rodziców, podczas którego zostały przeprowadzone zajęcia w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” - „Jak poznać prawdziwy autorytet?”. W trakcie spotkania p. Dorota Kołtonowska i p. Celina Schiller poinformowały rodziców, że obok wielu koniecznych umiejętności, trzeba nauczyć dziecko praktycznych sposobów radzenia sobie z pokusami i lękiem. Najważniejsze w procesie wychowania są relacje w rodzinie. Silne, odporne i bezpieczne dziecko to takie, które ma mądrze kochających, ale jednocześnie dyskretnie kontrolujących rodziców, dbających o dobrą komunikację z dzieckiem i mających dla niego czas.
W kampanii „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” zachęca się rodziców do stosowania najskuteczniejszej metody wychowawczej, stosowanej od wieków: metody pozytywnego modelowania, wpływu rodzica-autorytetu na dziecko, które odwzorowuje jego zachowania, motywacje, stany emocjonalne, postawy i przekonania. Rodzic-autorytet ma moc ochrony dziecka przed ryzykiem, zagrożeniem, atakże zachowaniem kryminogennym.
Rodzice obejrzeli kolejno 3 filmy:„Obojętny”, „Tyran” oraz „Mistrz”, które ilustrowały trzy rodzaje relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Po obejrzeniu każdego filmu rodzice zastanawiali się, jakie emocje najczęściej przeżywa dziecko, kiedy rodzic przyjmuje postawę prezentowaną w danym filmie.

(1) Rodzic Obojętny, czyli postawa permisywna rodzica powoduje brak pewności siebie u dziecka, brak ochoty do działania, może generować agresję, negatywne zachowania „na pokaz”, wołanie o uwagę rodzica, zachowania opozycyjno - buntownicze i kryminogenne. Relacja z obojętnym rodzicem nie pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, nie wzmacnia dobrej samooceny i pewności siebie u dziecka.
(2) Rodzic Tyran, czyli postawa autorytarna rodzica budzi lęk w dziecku, które przeżywa trudne emocje: złość, napięcia, bezradność, upokorzenie, zniewagę czy wręcz nienawiść do rodzica. W dorosłym życiu takie dziecko może być albo wycofane - z brakiem wiary w siebie i swój sukces, albo, powielając wzory z dzieciństwa, samo może stać się tyranem.
(3) Rodzic Autorytet, czyli postawa oparta na dobrych relacjach, mądrej miłości, stawianiu granic, dawaniu przykładu i okazji doświadczania sukcesu, pozwala dziecku na pełen zrównoważony rozwój. Dziecko czuje wsparcie i akceptację, uczy się tego, co jest dobre a co złe. Rozumie, czemu służą zakazy i docenia troskę rodzica. Taki model wychowania wzmacnia realną samoocenę oraz wszystkie najważniejsze cechy człowieka: męstwo, roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie oraz empatię.
Dziecko, które ma dobre relacje z rodzicami, oparte na postawie autorytetu, ma szansę być samodzielnym, wolnym, odpowiedzialnym i szczęśliwym człowiekiem, który odnosi sukcesy w życiu i jest też dobry dla innych ludzi. Każdy rodzic może już dziś zacząć pracę nad samym sobą, aby kształtować prawidłowe relacje z dzieckiem.

Na koniec rodzice anonimowo wypełnili ankiety i otrzymali ulotki związane z kampanią.
Nauczycielki zachęcały rodziców, aby każdego dnia spędzali więcej czasu na rozmowach ze swoim dzieckiem, bylidla dziecka dobrym przykładem, byli bliżej dziecka i jego spraw.
Zachęcały również do odwiedzenia strony www.szkoladlarodzicow.eu, która zawiera więcej wartościowych treści dotyczących omawianego zagadnienia.