Na Szlaku Piastowskim - Gniezno

Opublikowano dnia 11-06-2024 20:00

Klasy od IV do VIII wybrały się dziś na wycieczkę do Gniezna - pierwszej stolicy Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem panem Przemkiem Kujawskim pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Wybór miejsca wyjazdu nie był przypadkowy, uczniowie zobaczyli dziś na żywo wiele miejsc i eksponatów znanych im do tej pory tylko z podręczników.

Muzeum oraz katedra gnieźnieńska - centrum kultu Świętego Wojciecha i miejsce koronacji pierwszych władców Polski, położone są na Wzgórzu Lecha.

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zobaczyliśmy najstarsze zabytki sztuki sakralnej w Polsce, między innymi: złoty kielich św. Wojciecha z X wieku, ale także portrety trumienne, rzeźbę sakralną, obrazy i szaty liturgiczne.

Zwiedzając nie mogliśmy pominąć Drzwi Gnieźnieńskich (1175r.), uznawanych za najbardziej interesujący europejski zabytek sztuki ludwisiarskiej okresu romańskiego. Nie lada wyczynem było zdobycie wieży katedralnej, jednak panorama Gniezna warta była podjęcia takiego wysiłku. Wraz z przewodnikiem odszukaliśmy kilka królików gnieźnieńskich, zdążyliśmy także zaopatrzyć się w pamiątki.

Niektórych uczniów dość szybko rozbolały nogi, dlatego czym prędzej ruszyliśmy na obiad, po którym pozostało nam odwiedzić ostatni punkt programu, czyli Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Wycieczka była wymagająca, dużo kroków i dużo schodów, ale warto było wybrać się do tych niewątpliwie historycznie najważniejszych w Polsce miejsc.

Teraz nauka historii Polski będzie łatwiejsza😁.