Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021

Opublikowano dnia 19-11-2021 18:00

Dnia 19 listopada 2021 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina ona o tym, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W naszej szkole,w ramach tego dnia, wychowawcy przeprowadzili zajęcia, podczas których w ciekawy sposób zapoznali dzieci z Konwencją o prawach dziecka. Ponadto wszyscy pamiętali o ubiorze w kolorze niebieskim, będącym symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Dzieci, wspólnie ze swoimi wychowawcami przygotowali w klasach gazetki ścienne dotyczące praw dziecka. Gazetka tematyczna pojawiła się również na szkolnym holu. Fakty dotyczące historii Konwencji o prawach dziecka, potrzebę, dla której została ona uchwalona, powołane instytucje mające na celu ochronę dzieci przedstawiła podczas prezentacji pani Dorota Kołtonowska – koordynator akcji.