MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Opublikowano dnia 22-02-2022 17:00

Co roku, 21 lutego obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999r., po to, aby zwrócić uwagę na podkreślenie bogactwa językowej różnorodności na świecie. Data 21 lutego nie została wybrana przypadkowo – tego dnia w 1952 roku w miejscowości Dhaka (Azja) doszło do demonstracji, a następnie zamordowano pięciu studentów domagających się uznania ich języka ojczystego (bengalskiego) za jeden z dwóch urzędowych języków. Dzisiaj w naszej szkole również odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczycielka języka polskiego – pani Jolanta Bukowska przygotowała wiele ciekawych zadań dla uczniów klas młodszych i starszych. Uczniowie na lekcjach rozwiązywali rebusy, zadania rozwijające kreatywność, wzbogacające słownictwo. Dzieci poznawały polskie przysłowia i powiedzenia oraz poprawne formy wyrazów, które zazwyczaj sprawiają dużo trudności. Na koniec każdej lekcji uczniowie mieli możliwość wykazania się poprawną wymową łamańców językowych. Oprócz tego na przerwach chętne osoby mogły zmierzyć się z różnymi zadaniami. Za poprawne wykonanie zadań uczniowie zbierali naklejki, które przełożą się na odpowiednie oceny. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali powierzane im zadania. Mamy nadzieję, że zawsze będziemy pamiętać słowa Janusza Korczaka: „Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali.”