Legalnie i bezpiecznie

Opublikowano dnia 29-05-2024 17:00


Klasa czwarta zdała dziś swój pierwszy egzamin. Serdecznie gratulujemy uczniom uzyskania karty rowerowej. Od teraz możecie legalnie przemieszczać się swoimi rowerami po pięknych zakątkach naszej gminy, ale nie tylko.

Egzamin przeprowadził pan Roman Mechliński, który uczy techniki, a jednocześnie posiada uprawnienia egzaminatora, które uzyskał w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. Pragniemy zaznaczyć, że całe ,,miasteczko drogowe" zostało zaprojektowane przez pana Romana i wyrysowane przez uczniów. Także znaki są dziełem ich rąk. Gratulujemy i dziękujemy.

Karta rowerowa to dokument uprawniający osoby niepełnoletnie do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. W Polsce uzyskanie karty rowerowej jest obowiązkowe dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które chcą legalnie jeździć rowerem po drogach.

Aby uzyskać kartę rowerową, dzieci muszą przejść specjalne szkolenie oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Proces ten zazwyczaj odbywa się w szkołach podstawowych, gdzie nauczyciele techniki lub specjalnie przeszkoleni instruktorzy prowadzą zajęcia.

  1. Szkolenie teoretyczne: obejmuje naukę przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze, znaków drogowych oraz podstaw pierwszej pomocy.
  2. Egzamin teoretyczny: polega na rozwiązaniu testu z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego.
  3. Egzamin praktyczny: sprawdza umiejętności jazdy na rowerze, w tym manewrowanie, zachowanie na skrzyżowaniach, sygnalizowanie zamiarów zmiany kierunku jazdy oraz stosowanie się do znaków drogowych. Po pomyślnym zdaniu obu części egzaminu, dziecko otrzymuje kartę rowerową, która jest ważna do ukończenia 18 roku życia. Karta rowerowa pełni kilka ważnych funkcji:
  4. Bezpieczeństwo: Przekazując wiedzę o przepisach ruchu drogowego i zasadach bezpiecznej jazdy, karta rowerowa pomaga zmniejszyć ryzyko wypadków z udziałem młodych rowerzystów.
  5. Edukacja: proces uzyskania karty rowerowej kształtuje odpowiedzialność i świadomość młodych uczestników ruchu drogowego. Uczy ich odpowiednich zachowań na drodze oraz zasad współdzielenia przestrzeni z innymi użytkownikami.
  6. Legalność: posiadanie karty rowerowej jest obowiązkowe dla niepełnoletnich rowerzystów, co oznacza, że jazda bez tego dokumentu może skutkować mandatem lub innymi konsekwencjami prawnymi.
  7. Promocja zdrowego stylu życia: zachęcając dzieci do korzystania z roweru, karta rowerowa wspiera aktywność fizyczną oraz ekologiczne formy transportu. Karta rowerowa jest ważnym elementem edukacji komunikacyjnej w Polsce. Dzięki niej młodzi rowerzyści zdobywają niezbędne umiejętności i wiedzę, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Jest to krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz promowania zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.