Czy osoba niewidoma może być przewodnikiem osoby widzącej?

Opublikowano dnia 15-11-2023 14:05

Od 1993 roku 13. listopada jest nazywany Międzynarodowym Dniem Osób Niewidomych. Tego dnia szczególnie uświadamiamy sobie, że osoby niewidome są częścią naszego społeczeństwa oraz borykają się z różnymi ograniczeniami.

14 listopada uczniowie klas 1-6 uczestniczyli w zajęciach, na których zdobyli cenne informacje dotyczące osób niewidomych. Dowiedzieli się, kogo nazywa się niewidomym, ociemniałym i słabowidzącym. Na zajęciach uczniowie podejmowali różne wyzwania z zakrytymi oczami. Wiązali sznurowadła, krawat, ubierali się, liczyli pieniądze, rozpoznawali produkty nadające się do jedzenia , pokonywali tor przeszkód z przewodnikiem... Zajęcia były preludium do spotkania z osobą ociemniałą- panem Zbigniewem Świerczyńskim, który wprowadził nas do swojego barwnego świata. Z pasją opowiadał o swoich zainteresowaniach, osiągnięciach oraz codziennym życiu. Jak powiedział pan Zbigniew, dla niego nie istnieją bariery, a osoba niewidoma może stać się przewodnikiem osoby widzącej. Pełni wdzięczności i uznania dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia oraz przeprowadzenie spotkania z uczniami klas 1-8. Niech światło, które bije od pana Zbigniewa, nie oślepia nas, ale motywuje do działania.