Bezpieczny Internet

Opublikowano dnia 03-03-2023 13:05

Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 7 lutego podczas ferii zimowych, ale nie ma dla nas takich przeszkód, z którymi sobie nie poradzimy. Postanowiliśmy działać przez cały miesiąc.

Po powrocie do szkoły uczniowie starszych klas zmierzyli się z quizem, który diagnozował ich wiedzę na temat zagrożeń występujących w sieci. Okazało się, że są świadomi tego, co może na nich czekać i wiedzą jak sobie z tym radzic lub gdzie szukać pomocy.

Uczniowie klas I-III wzięli udział w dedykowanej im lekcji online pt. "Sieciaki - pięć zasad bezpieczeństwa".

Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa:

• Chroń swoją prywatność
  • Mów, jeśli coś jest nie tak
  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci
  • Szanuj innych w sieci
  • Korzystaj z internetu z umiarem

Na uczniów klasy VIII czekała lekcja online pt. "Jak odróżnić fake od newsa?". Opiera się na wystąpieniach z Digital Youth Forum - wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Celem lekcji było zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.