Bądź bezpieczny w czasie wakacji

Opublikowano dnia 25-06-2020 12:00


Wakacyjne słońce puka do Waszych drzwi:-) Zaczyna się czas relaksu, aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wakacje to również czas beztroski. Jednak mimo wszystko należy pamiętać o bezpieczeństwie i podstawowych zasadach higieny w czasie pandemii.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w podróży

Jeśli wybierasz się w podróż na wakacje z dzieckiem, dokładnie zaplanuj waszą trasę i zastanów się, jakie miejsca będziecie odwiedzać. Postaraj się maksymalnie skrócić czas przebywania w przestrzeniach ogólnodostępnych, gdzie może być dość tłoczno (np. dworzec kolejowy). I koniecznie zrezygnujcie z podróży, jeśli któryś z członków rodziny ma objawy infekcji (kaszel, katar, gorączkę). WHO radzi, jak nie zarazić się koronawirusem w podróży:

  • zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę dla siebie i dziecka (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe)
  • unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę
  • często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu nie dotykaj oczu, ust ani nosa
  • uczul dziecko, by nie dotykało maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyjcie ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!)
  • unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online.

Na basenie i w restauracji

  • w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż sobie i dziecku maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m) sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju.

Na plaży

Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachowywać dystans, a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk. Najprawdopodobniej w zachowaniu co najmniej 1,5-metrowego odstępu od innych plażowiczów pomogą: ograniczenie co do liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży specjalnie wydzielone sektory, patrole i system monitoringu.