231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Opublikowano dnia 03-05-2022 18:13

Piątek 29 kwietnia zaznaczył się w naszej szkole akcentem patriotycznym w postaci upamiętnienia 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym dniu klasa VII przedstawiła adekwatny program artystyczny. Kilkoro uczniów odczytało przygotowany scenariusz, który informował zebraną na uroczystym apelu społeczność szkolną o wydarzeniach dziejących się w tamtych majowych dniach przed dwoma wiekami. Z ust mówiących można było usłyszeć różne formy wypowiedzi: dialog, wiersz, narracja oraz różne nazwiska ważne w historii Polski: król Stanisław August Poniatowski, caryca Katarzyna, Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz, biskup Ignacy Krasicki. Miejmy nadzieję, że wydarzenia szkolne takie jak to, przyczynią się do budowania poczucia tożsamości narodowej, która ma moc integrowania społeczeństwa wobec spraw ważnych o znaczeniu historycznego przełomu oraz spraw codziennych, które pięknie opisała Wisława Szymborska w wierszu Gawęda o miłości do ziemi ojczystej, którego recytacja zakończyła nasze spotkanie.