1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Opublikowano dnia 03-03-2020 08:00

To, co przeżyło jedno pokolenie , Drugie przeplata w sercu i pamięci; I tak pochodem idą cienie… cienie… Aż się następne znów za krew poświęci!

Dnia 2 marca 2020r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” . Uczniowie z klas VI, VII i VIII przygotowali pod kierunkiem p. Celiny Schiller krótki program , w którym wspominali „żołnierzy niezłomnych” walczących po zakończeniu II wojny światowej z władzą komunistyczną. Byli to min. Zygmunt Szyndzielarz ps. Łupaszka , Hieronim Dekutowski ps. Zapora, rotmistrz Witold Pilecki, Józef Kuraś ps. Ogień, Danuta Siedzikówna ps. Inka. Uczniowie mogli poznać historię „żołnierzy wyklętych” również poprzez piosenki Tadka "Żołnierze wyklęci" i „Inka”; Leszka Czajkowskiego "Podziemna Armia powraca"; Andrzeja Kołakowskiego „Epitafium dla Majora Ognia”; Fortecy "Ochotnik" i "Żołnierze wyklęci" czy Haliny Mlynkovej "Panie generale". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z p. Jolantą Bukowską oraz z p. dyrektor Gabrielą Kozłowską, jak co roku złożyli kwiaty pod pomnikiem znajdującym niedaleko stacji kolejowej w Lipowej Tucholskiej, gdzie w 1946r. starł się zbrojnie 5. Szwadron Brygady Wileńskiej Armii Krajowej z żołnierzami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wiązanki kwiatów złożyły delegacje Gminy Śliwice, Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, Nadleśnictwa Woziwoda, Szkół Podstawowych ze Śliwic, Lińska i Śliwiczek, Sołectwa Lipowa oraz struktur Prawa i Sprawiedliwości z Powiatu Tucholskiego.